Online college over het Tsjechisch - Moét ons Tsjechisch foutloos zijn?

do 24. 09. 2020 18:00 Het evenement vindt online plaats

De derde college uit de reeks gefocust op de Tsjechische taal. Ter gelegenheid van de Europese dag van de talen bent u van harte uitgenodigd voor het online college over het Tsjechisch van Hana Prokšová, PhD MA van het Instituut van de Tsjechische taal en communicatietheorie van de Faculteit der Geesteswetenschappen aan de Karelsuniversiteit met als titel ‘Moét ons Tsjechisch foutloos zijn?’. Het college wordt op donderdag 24 september 2020 om 18:00 Tsjechische tijd in het Tsjechisch uitgezonden via Zoom. Dit college is bedoeld voor bohemisten, studenten Tsjechisch en landgenoten wereldwijd en zal enkel in het Tsjechisch en zonder tolk gegeven worden.

Někdy se zdá, že to, co na češtině její uživatele a uživatelky zajímá nejvíc, jsou chyby. Jazyková chyba je chápána jako prohřešek, jako znak nedostatečnosti pisatele a její odhalení dává dotyčnému právo pisatele kritizovat a soudit. Většinou si potrpíme na chyby pravopisné, a to v rozporu s tím, co je na jazyce a komunikaci skutečně to zásadní. V přednášce se zaměříme na současnou podobu popularizace češtiny a lingvistiky, na fenomén pravopisné chyby a postoje mluvčích k chybování cizímu i vlastnímu. Využijeme rovněž unikátní data z rozsáhlého dotazníkového testování, které proběhlo na konci jara 2020 v rámci semináře vedeného Hanou Prokšovou na Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK.

 

Mgr. Hana Prokšová, Ph.D., (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu a estetiku na Filozofické fakultě UK, v doktorském studiu tamtéž se věnovala předložkovým vazbám. Devět let pracovala v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český, nadále působí v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, je revizorkou státních maturit i přijímacích zkoušek. Zajímá se především o syntax, jazykovou změnu, didaktiku češtiny a český znakový jazyk.

 

 
Prosím, pro sledování se registrujte zde: https://forms.gle/F5iPnNuhuDH4r2AN8

Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte.

Evenementinformatie

  • Naam evenement/activiteit: Online college over het Tsjechisch - Moét ons Tsjechisch foutloos zijn?
  • Datum: do 24. 09. 2020
  • Time: 18:00
  • Adres: Het evenement vindt online plaats

Vergelijkbare evenementen en activiteiten