Online college over het Tsjechisch - Tys tam nebyls

do 19. 11. 2020 18:00 Het evenement vindt online plaats

De Tsjechische Centra nodigen u uit voor een online college van Lucie Benešová over het Tsjechisch. Dit college is bedoeld voor bohemisten, studenten Tsjechisch en landgenoten wereldwijd en zal enkel in het Tsjechisch en zonder tolk gegeven worden.

Příklonné -s může v češtině zastupovat tvar pomocného slovesa být ve tvarech 2. osoby jednotného čísla minulého času a může se připojovat k nejrůznějším typům slov. Jde o podoby přišels (místo přišel jsi) nebo tys tam nebyla (místo ty jsi tam nebyla). Užívání příklonného -s je typické především pro spontánní dialog, tj. pro neformální, nepřipravené, dialogické mluvené projevy. V přednášce představím, kde všude, jak často a za jakých podmínek se příklonné -s může objevit. Pomocí autentických dokladů ze spontánních mluvených rozhovorů ukážu, ke kterým typům slov (slovním druhům, větným členům) dokážou mluvčí češtiny příklonné -s „přilepit“. Sami se přesvědčíte, že se může vyskytnout i tam, kde byste ho nejspíš nečekali.

 

Mgr. Lucie Benešová (*1983) vystudovala obory český jazyk a literatura a východoevropská studia se specializací ruština na FF UK v Praze, v současnosti studuje tamtéž doktorský obor český jazyk. Od roku 2009 působí jako vědecká pracovnice v Ústavu Českého národního korpusu FF UK v Praze. Je spoluautorkou několika korpusů spontánní mluvené češtiny (ORAL2006, ORAL2008, ORAL2013). Zabývá se mluveným jazykem a jeho korpusovým zpracováním.

 

 

Prosím, pro sledování se registrujte zde:  https://forms.gle/BQpc4uPnue3qwaMd6

Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte.

Sledování je možné i bez registrace na https://www.facebook.com/Ceskacentra

Evenementinformatie

  • Naam evenement/activiteit: Online college over het Tsjechisch - Tys tam nebyls
  • Datum: do 19. 11. 2020
  • Time: 18:00
  • Adres: Het evenement vindt online plaats

Vergelijkbare evenementen en activiteiten